Кількість внутрішньо переміщених осіб на території України постійного зростає. Це пов’язано із загрозою для життя і здоров’я у прифронтових, деокупованих населених пунктах чи в зоні активних бойових дій. Держава постійно сприяє підтримці таких громадян і дбає про те, щоб допомога ВПО була на належному рівні. Кабінет міністрів України внес зміни у деякі постанови стосовно виплат ВПО. Тепер, фінансова допомога надається з урахуванням цих змін. Розмір допомоги залежить від конкретної категорії.
Нагадаємо, що держава продовжує виплати допомоги на проживання для переселенців у розмірі: 3 000 грн – для осіб з інвалідністю та дітей та 2 000 грн – для всіх інших осіб.
Згідно з новими нормами, прийнятими Кабінетом Міністрів України, уряд вдосконалив порядок виплат грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб, а саме:
- Якщо переміщена особа звертається за допомогою вперше, яка виїхала за кордон із зони ведення бойових дій, прифронтових чи деокупованих територій і повернулася в Україну. Така особа може отримати статус ВПО і всі належні пільги й виплати, але звернутися можна не раніше 15 робочих днів після повернення.
- Якщо особа отримувала соціальні грошові кошти від держави до 1.09.2023 року, але виплати були припинені (або особа відмовилась), але через оголошену обовʼязкову евакуацію починаючи з 1.08.2023 року була вимушена повторно переміститися, має право звернутися за допомогою. Важливою умовою є наявність даної особи у списках евакуйованих. У разі виїзду з небезпечних територій з допомогою гуманітарних фондів чи інших волонтерських організацій, про це потрібно повідомити регіональній обласній військовій адміністрації. У цьому випадку допомогу можна отримувати ще впродовж 6 місяців.
- Якщо на території, звідки евакуювалася внутрішньо переміщена особа, зупинено активні бойові дії або цей населений пункт став деокупований, виплати будуть надходити з наступного місяця ще протягом 3 місяців.
- Якщо протягом 3 місяців непрацююча особа працездатного віку не влаштувалася на роботу (в т.ч. не зареєструвала ФОП; не стала на облік фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність; не отримала грант для власного бізнесу) або не отримала ваучер на навчання без поважних причин, повинна стати на облік в центр зайнятості. В іншому випадку особі припиняють виплачувати допомогу.
Контактні дані для детальної інформації, запитань і консультацій:
Гаряча лінія Міністерства реінтеграції: 1548.
Номер гарячої лінії Офісу уповноваженого з питань внутрішньо переміщених осіб: +38 (066) 813 62 39.