Як поводитися на співбесіді, щоб вас точно прийняли

Отже, ваше резюме сподобалося рекрутеру і вас запросили на інтервʼю. Залишилося найважливіше – вразити роботодавця та отримати роботу мрії.

Співбесіда — це не «іспит», під час якого претендент щосили хоче сподобатися роботодавцю. Скоріше це рівноправний діалог кандидата з рекрутером або керівником компанії. Під час розмови обидві сторони знайомляться та зʼясовують, наскільки вони один одному підходять. Кандидат теж може і навіть має ставити запитання, а за підсумками співбесіди вирішувати, чи влаштовує його запропонована робота чи ні.

Розмова шукача та роботодавця може відбуватися у різних форматах: в індивідуальному чи груповому, очно чи дистанційно, телефоном чи відеозвʼязку. Через пандемію онлайн-інтервʼю стали звичною справою, а якщо ви влаштовуєтеся на віддалену роботу, це найоптимальніший варіант знайомства.

Перед зустріччю вам запропонують заздалегідь зателефонувати. Вже на цьому етапі знайомства зʼясовуються важливі деталі, через які кандидат чи компанія можуть відсіятись і не витрачати час на повноцінну співбесіду. Якщо все добре, під час першого дзвінка ви можете уточнити формат наступної зустрічі, щоб краще підготуватися.

Після телефонної розмови вас можуть запросити на відеозустріч у Skype, Zoom або іншій програмі, щоб детально обговорити умови роботи, досвід та ваші особисті якості. Фінальний етап або альтернатива відеодзвінку – очна зустріч. З вами може говорити рекрутер, директор чи навіть ціла група співробітників компанії.

Яким би не був формат співбесіди, будь-який із них вимагає підготовки. Підготовлений кандидат менше нервує, почувається впевнено, знає, чого хоче і що говорить.

Як підготуватися до співбесіди

1. Дізнайтесь про компанію якнайбільше

Погуглить, хто і коли створив компанію, як вона працює зараз, які цінності дотримуються її співробітники. Вивчіть всі розділи сайту організації, щоб мати уявлення про масштаби та напрямки її роботи, почитайте про дослідження ринку, російські та зарубіжні тренди в цій сфері. Роботодавець відзначить вашу поінформованість та зрозуміє, що ви претендуєте на посаду не випадково.

2. Сформулюйте, навіщо вам потрібна саме ця робота

Так ви заощадите час і собі, і рекрутеру. Тільки не говоріть спільних слів про те, що хочете розвиватися чи робити чиєсь життя краще. Говоріть чесно, у справі і не забудьте згадати, як саме нове місце роботи задовольнить ваші потреби та як ваші амбіції стануть у нагоді компанії.

3. Порівняйте пропозиції інших організацій та відзначте для себе, чим цей роботодавець приваблює вас більше за інших — перспективами, цікавими завданнями, місцем розташування, соціальною відповідальністю.

4. Уточніть, хто і як вас співбесідуватиме

Чим більше ви дізнаєтеся про те, хто ваш менеджер, що наймає, і як він зазвичай інтервʼює кандидатів, тим більше шансів на успіх.

Дізнатися нюанси майбутньої співбесіди можна у самого рекрутера – зателефонуйте і прямо запитайте, хто вас співбесідуватиме, до яких випробувань бути готовим, який у компанії дрес-код і стиль спілкування.

Загляньте в соцмережі тих, хто розмовлятиме з вами. Можливо, ваш потенційний керівник веде блог про роботу або просто публікує нотатки зі свого життя. Раптом ви зійдетесь на тому, що колись проходили стажування в одній і тій же компанії або просто навчалися в одній школі. Іноді на рішення прийняти співробітника впливають найірраціональніші чинники, наприклад, загальні спогади про першу вчительку.

5. Зʼясуйте, які soft skills цінуються у компанії

Нікому в команді не потрібен професійно-підкований співробітник, який не може налагодити контакт із колегами або не дотримується дедлайнів.

6. Підготуйтеся технічно

Якщо ви маєте співбесіду з відеозвʼязку, подбайте про стабільну швидкість інтернету, перевірте справність гарнітури та навушників, попередьте домашніх, щоб вели себе тихіше найближчу годину. Якщо ви зустрічаєтеся з роботодавцем, продумайте свій зовнішній вигляд. Незалежно від стилю, ви повинні виглядати охайно і акуратно. Погладьте та розкладіть одяг заздалегідь.

Про всяк випадок роздрукуйте кілька копій резюме — раптом у когось із сторони, що приймає, не виявиться екземпляра на руках. Заздалегідь уточніть місце зустрічі і розрахуйте скільки часу вам знадобиться на дорогу, щоб не запізнитися і не нервувати зайвий раз. А ще постарайтеся виспатися.

7. Розслабтеся

Заплануйте після співбесіди приємний захід – обід у улюбленому кафе, масаж, зустріч із друзями, шопінг. Завітайте до магазину і придбайте гарну парасольку. Так ви частково перемкнетеся на передчуття нагороди за пережитий стрес.

Підбадьоріть себе. Проведіть перед дзеркалом сеанс афірмацій і скажіть собі пару ласкавих – що ви найрозумніша, найгідніша, компетентна і самодостатня людина. Якщо цього мало, зателефонуйте близькій людині, яка зазвичай непогано вас мотивує та вміє підтримати.

Памʼятайте, що співбесіда – це «кастінг» обох сторін. Ви теж оцінюєте свого роботодавця і поки що сумніваєтеся, чи варто повʼязати з ним значну частину свого життя. Така установка знижує хвилювання.

Які питання ставлять на співбесіді

Відповіді на ці запитання можна обміркувати та відрепетирувати заздалегідь — але за умови, що вони не виглядатимуть завченими. Крім того, ваші відповіді мають бути чесними, а не «правильними». Бажання догодити завжди помітно та не дуже приємно.

Ким ви бачите себе у компанії через пʼять років? Це питання про те, наскільки ваші карʼєрні плани збігаються з планами компанії, і чи влаштовують вас сценарії карʼєрного зростання на цьому місці. Буває, що посада не передбачає підвищення, лише перехід до іншого відділу. Заздалегідь вивчіть структуру та різні посади в компанії, визначтеся зі своїми завданнями та окресліть, скільки ви хочете заробляти в перспективі. До речі, про зарплату.

На яку зарплатню ви розраховуєте? Подивіться зарплати цієї посади на ринку, порівняйте їх зі своїми потребами і назвіть свою вилку. Головне — оцінювати себе здорово, надмірно не применшувати і не завищувати вимоги, а ці цифри адекватно аргументувати.

Чому ви пішли з колишнього місця роботи? Причини можуть бути різними – ви не бачили можливостей для зростання, ваша родина переїхала в інше місто чи скоротили вас. У жодному разі не скаржтеся на минулу роботу і не лайте начальство. Чесно, але коректно поясніть, що не влаштувало вас чи минулого керівника. Заздалегідь сформулюйте відповідь так, щоб ви не виглядали некомпетентним співробітником і жертвою обставин, і навіть якщо помилки були, покажіть, що ви завжди готові над ними працювати.

Які помилки ви робили на попередній роботі? Тут роботодавець чекає, що ви проявите себе як доросла людина та зрілий співробітник. Ніхто не ідеальний, помилки роблять усі. Але якщо ви можете зробити з невдачі урок, ваша цінність зростає в рази. Наведіть приклад такої історії і розкажіть, чим помилка була корисною для вашого досвіду, і як ви дієте в схожих ситуаціях тепер.

Розкажіть про свої сильні сторони. Хвалити себе теж треба вміти. Кожну характеристику підкріпіть підтвердженням. Наприклад, так може виглядати відповідь менеджера з продажу: «Я добре лажу з людьми і можу порозумітися з ким завгодно. Мені подобається, коли за допомогою комунікабельності я можу вирішити поставлене завдання — вирішити конфлікт, знайти великого клієнта. Наприклад, на минулій роботі…»

Як поводитися на співбесіді: інструкція

Усміхніться і будьте ввічливі

Навіть висококласний фахівець може провалитися на співбесіді, якщо буде похмурим, небагатослівним та різким у виразах. Привітно посміхніться своєму роботодавцю, уважно слухайте його, не перебивайте. Не замикайтеся у собі, але й не фамільярничайте. Вимкніть або поставте на беззвучний режим. Звертайтеся до співрозмовника на «ви» або заздалегідь домовтеся про комфортну форму спілкування. Щоб зняти напругу, перед початком співбесіди можна обмінятися парою «світських» фраз — наприклад, про погоду або приємний інтерʼєр офісу.

Сидіть прямо, глибоко дихайте

По-перше, пряма постава – це красиво. По-друге, так ви виглядатимете і почуватиметеся набагато впевненіше. По-третє, з розправленими плечима голос звучить приємніше, слова вимовляються чіткіше, а легені потрапляє більше повітря. Більше повітря – краще кровообіг. А там уже і мозок працює швидше, і нерви впорядковуються.

Слідкуйте за промовою

На співбесіді як ніде важлива навичка публічних виступів. Слухати людину, яка говорить плутано і невиразно, не може сформулювати і довести думку до кінця, вкрай важко. Контролюйте свою мову, говоріть чітко, не метуштеся, робіть паузи між реченнями. За кілька хвилин до зустрічі можна зайти в вбиральню і перед дзеркалом розімʼяти апарат, щоб ваш рот слухався вас. Вправи для розминки легко знайти в Інтернеті.

Намагайтеся не використовувати «які» конструкції: «як би», «ймовірно», «напевно», «швидше за все». Вони зменшують значущість ваших слів і сигналізують про невпевненість оратора. Найчастіше використовуйте активні дієслова: «можу», «умію», «створив», «зробив», «вжив». Виключіть слова-паразити та жаргонізми. Не зловживайте професійними термінами, щоб не завантажити рекрутера, який навряд чи в курсі тонкощів вашої роботи.

Не переказуйте резюме

Найімовірніше, роботодавці вже його вивчили. А якщо через брак часу вони зробили це швидко — розкажіть про найважливіші пункти за одну-дві хвилини. Причому послідовність фактів вашої біографії краще змінити: на початку виділити головне, наприклад, найбільший і результативний проект, а вже наприкінці розповісти про місце навчання чи додаткові курси.

Говоріть про результати, наводьте приклади

Замість того, щоб перераховувати свої минулі обовʼязки, розкажіть, що саме вам уже вдалося зробити, які проблеми ви вирішили на попередніх місцях роботи.

Розкажіть, що відрізняє вас від інших кандидатів

Тільки не треба бути надмірно самовпевненим та принижувати своїх конкурентів. Знайдіть у своєму минулому досвіді та нинішній мотивації щось, чого може не бути в інших. Наприклад, якщо компанія орієнтується на китайський ринок, буде доречно згадати про ваше волонтерство у Китаї. Ви знайомі з мовою та культурою країни, ось вам плюс. Або якщо компанія підтримує екологічні ініціативи, згадайте, що теж здаєте пластик на переробку.

Увімкніть веб-камеру

Якщо ваша співбесіда проходить по відеозвʼязку, обовʼязково увімкніть камеру. Роботодавець, напевно, захоче побачити вас і скласти перше враження, тому за замовчуванням ваша камера повинна бути включена.

По відеозвʼязку особливо важливо словами та голосом показати вашу доброзичливість, оскільки невербальні способи спілкування на віддаленому інтервʼю часто безсилі. Періодично запитуйте, чи добре вас чути, якщо сумніваєтеся в цьому, перевіряйте, чи не зависла картинка. Після «дзвінка» подякуйте роботодавцю за певний час особистим повідомленням. Це просте правило гарного тону залишить приємний післясмак після розмови і наблизить до довгоочікуваного оффера.

Які питання поставити на співбесіді

На співбесіді необхідно ставити запитання роботодавцю. Про матеріальне — щоб усе було легально та прозоро, і про духовне — щоб робота відповідала вашим запитам, а керівник відчув вашу зацікавленість.

Чи офіційна зарплата? Зарплата «в конверті», «чорна», «сіра» та зарплати інших кольорів, окрім «білої», — це порушення закону. Працівника, як і роботодавця, можуть притягнути до відповідальності. Крім того, будь-який конфлікт із начальством, декрет чи лікарняний можуть залишити вас без грошей, а стягнути їх через суд буде вкрай важко. Тут можна запитати, як часто виплачується зарплата, як можна вплинути на її розмір.

Що вирізняє ваших успішних співробітників? Ви зрозумієте, як проявити себе в роботі, щоб рости на новому місці та досягти підвищення. А наймач побачить, що ви хочете бути ефективним працівником та приносити користь.

Що сталося з попереднім співробітником/чому відкрилася вакансія? Так ви дізнаєтеся, чого робити не потрібно, і за що вам може загрожувати скорочення. Крім цього, з відповіді стане зрозумілим, як керівництво ставиться до своїх співробітників, наскільки воно вимогливе і прискіпливе.

Чи є випробувальний термін? Ви зрозумієте, як працюватимете перший час, скільки зароблятимете і які завдання потрібно вирішити, що успішно пройти випробувальний термін, якщо він таки є.

Частину питань підготуйте вдома, доки вивчаєте компанію, а частину відзначайте під час інтервʼю. Для нотаток запасіться акуратним блокнотом та ручкою.

Поради новачкам: як пройти співбесіду

Якщо ви влаштовуєтеся на роботу вперше в житті або кардинально змінюєте сферу діяльності, не переживайте. Напевно, вам вже вдалося проявити свої важливі soft skills. А якщо ви підтвердите свою мотивацію конкретними діями — наприклад, ви вже пройшли курси перепідготовки і були асистентом у фахівця — ваші шанси вже не такі малі.

Схожі записи

Майбутнє Legal Tech: як автоматизація трансформує юридичні фірми

Технологічні інновації стрімко змінюють багато сфер біз...

Стратегії антикризового управління для малого бізнесу в Україні

Малий бізнес в Україні є однією з найважливіших складов...

Мобільні юридичні помічники: огляд додатків для юристів на iPhone

Оскільки сьогодні практично для всього є додатки, не ди...

Новини партнерів