Життя вносить корективи навіть у найміцніші стосунки. Розлучення, хоч і складний крок, але може стати виходом з непростої сімейної ситуації. Війна триває, й у таких обставинах процедура розірвання шлюбу має певні особливості, зважаючи на те, що один з подружжя може мати статус ВПО або перебувати за кордоном. Особливої актуальності різні способи розлучення набувають під час війни. Для розв’язання даного питання потрібно звернутися до компетентних органів або спеціальної юридичної компанії, про це далі.
Розлучення через органи ДРАЦСу
Найпростіший спосіб розлучення в Україні, якщо один з подружжя перебуває за кордоном і не має спільних неповнолітніх дітей, а також згоден(на) на розірвання шлюбу, – спільна заява до органів ДРАЦС (ЗАГС). Для цього потрібно зробити наступне:
- Один з подружжя, який перебуває за кордоном, має написати заяву про розірвання шлюбу, завірити нотаріально та легалізувати (надати юридичної сили документу, виданому на території іншої країни).
- Подати заяву разом з нотаріальною згодою на розірвання шлюбу від другого з подружжя (з легалізацією) до органів ДРАЦС за місцем проживання одного з подружжя в Україні.
- Після розгляду заяви орган ДРАЦС реєструє розірвання шлюбу.
Процес розлучення в органах ДРАЦС у такому разі буде тривалішим, адже легалізація документів може зайняти деякий час. Прискорити цей процес можуть наступні дії:
- Заздалегідь дізнайтеся про вимоги до легалізації документів у країні перебування.
- Зверніться за допомогою до юриста, який спеціалізується на подібних питаннях.
- Намагайтеся максимально уникати зайвих конфліктів, оскільки це може стати причиною зайвих витрат часу.
Розлучення у разі наявності спільних неповнолітніх дітей
Розлучення з дітьми, коли один з подружжя перебуває за кордоном, можливе лише через суд. Для цього потрібно:
- Обом сторонам подружжя погодитися на розірвання шлюбу. Визначити, з ким з батьків будуть проживати діти після розлучення. Визначити розмір, який будуть мати аліменти. Їх буде сплачувати той з батьків, який не буде проживати з дітьми. Домовитися про поділ майна.
- Складіть угоду про розірвання шлюбу. Угода про розірвання шлюбу – це документ, у якому фіксуються всі умови розлучення, про які ви домовилися. Угода має бути нотаріально завірена.
- Один з подружжя, який перебуває за кордоном, має:
- написати заяву про розірвання шлюбу;
- завірити заяву у нотаріуса;
- легалізувати заяву (якщо вона оформлена за кордоном);
- передати заяву другому з подружжя в Україну.
- Другий з подружжя подає заяву про розірвання шлюбу, нотаріально завірену згоду на розірвання шлюбу від першого з подружжя (з легалізацією) та інші необхідні документи для розлучення через суд за місцем проживання. Сплачує судовий збір.
- Суд розглядає справу про розірвання шлюбу. Виносить рішення про розірвання шлюбу. Затверджує угоду про розірвання шлюбу (якщо вона була укладена).
Розлучення в умовах війни може бути складним і тривалим. Тому варто скористатися допомогою юриста, який спеціалізується на подібних питаннях.
Розлучення через консульство України
Якщо у подружжя немає спільних неповнолітніх дітей, розлучитися можна, звернувшись до консульства у країні проживання. Консульська посадова особа уповноважена на здійснення реєстраційних дій стосовно розірвання шлюбу згідно з п. 1. 2 ст. 1. Інструкції про порядок реєстрації актів цивільного стану в дипломатичних і консульських установах України, затвердженої наказом Мін’юсту, МЗС України від 23.05.2011 № 32/5/101. Згідно з ч. 3 ст. 6 вищезазначеного Закону та п. 5. 1. Інструкції, розірвання шлюбу консулом між громадянами України можливе лише за умови, якщо хоча б один з них постійно проживає за межами України. Це означає, що для розлучення через консульство один з подружжя повинен мати оформлене в установленому порядку з проставленим штампом у паспорті громадянина України для виїзду за кордон постійне місце проживання за кордоном. Взаємна згода подружжя дуже важлива.
Консул дійсно має право зареєструвати розірвання шлюбу між громадянами України за таких умов:
- За спільною письмовою заявою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей. Це найпростіший спосіб розлучитися через консульство, якщо у вас є згода партнера/партнерки та немає спільних дітей до 18 років.
- На підставі рішення суду про розірвання шлюбу. Якщо документ був укладений у ДРАЦС, але вам потрібно зареєструвати розірвання шлюбу в консульстві, вам буде потрібно надати копію рішення суду.
- За заявою одного з подружжя, якщо інший: визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім; недієздатним; засудженим за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менше трьох років.
Розлучення онлайн
Розлучення з неповнолітніми дітьми за кордоном дійсно можливо без особистої присутності в Україні. Два основних способи, якими можна це зробити:
- Знайти адвоката в Україні, який спеціалізується на сімейних справах. Багато адвокатів пропонують онлайн-консультації, тому ви можете спілкуватися з ними віртуально, щоб обговорити ситуацію. Надати адвокату довіреність. Це дозволить йому діяти від вашого імені в суді. Довіреність можна оформити онлайн через сервіс “Дія” з використанням “Дія.Підпис”. Адвокат збере необхідні документи та подасть їх до суду. Можете брати участь у судових засіданнях онлайн за допомогою відеоконференції.
- Зареєструватися на сайті “Електронний суд”. Як зареєструватися в Електронному суді дивиться тут. Створити заяву про розірвання шлюбу. Додати до неї необхідні документи у форматі PDF. Далі сплатити судовий збір на сайті суду. У сучасних реаліях суд розгляне вашу заяву та винесе рішення.
Перелік документів, які можуть бути потрібні, може відрізнятися. Тому краще звернутися до консульства України в країні вашого проживання або до вибраного вами адвоката, щоб уточнити деталі. Суд може запросити вас приїхати до України для участі в судових засіданнях, особливо якщо виникають спірні питання щодо виховання дітей. Витяг про розірвання шлюбу теж можна отримати онлайн. Для цього потрібно подати заяву на порталі Дія за цим посиланням. Особливості подання онлайн-заяви про розірвання шлюбу – матеріал нашої наступної статті.
Процес розлучення з неповнолітніми дітьми може бути складним, тому рекомендується отримати юридичну консультацію, перед тим як його розпочати.