Гуманітарна допомога для переселенців
Благодійні фонди "ЯрославКо" та "Молодь майбутнього" на...
В Україні впроваджуються діючі програми підтримки для внутрішньо переміщених осіб, а саме допомогу на проживання. Зміни в програмах підтримки спрямовані на поліпшення умов життя та спрощення доступу до фінансових ресурсів для тих, хто втратив домівку через бойові дії.
Крім виплати, розширюються можливості для отримання безкоштовних юридичних консультацій та психологічної допомоги для ВПО. Запускаються освітні програми та курси з підвищення кваліфікації, які допомагають переселенцям інтегруватися в нові громади та знайти роботу. Також зростає кількість проектів, що спрямовані на забезпечення переселенців тимчасовим житлом та необхідними соціальними послугами.
Наразі в Україні діє державна програма Прихисток, що надає фінансову допомогу на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб. Продовження виплат з листопада 2024 року передбачає автоматичне нарахування коштів для найбільш вразливих категорій населення. Серед них:
Окрім цього, підтримка надається багатодітним сім’ям, які втратили житло внаслідок бойових дій. Також допомогу можуть отримати особи, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують додаткових соціальних гарантій. Важливо зазначити, що програми допомоги охоплюють як короткострокову, так і довгострокову оренду житла для внутрішньо переміщених осіб.
Розмір допомоги для цих категорій становить:
Отримати виплати можливо 15-го та 28-го числа кожного місяця. Це регулярна підтримка для тих, хто перебуває в особливо складних обставинах.
Станом на лютий 2025 рік — це дата з якої діятимуть нові правила, згідно з якими може бути проведена перевірка фінансового стану родин внутрішньо переміщених осіб, щоб визначити їх право на подальше отримання виплат.
Є низка категорій людей, які змушені були покинути свої домівки через воєнне втручання російських військ, які повинні подати заяву нового зразка для отримання або продовження виплат. Серед них:
Критерії осіб | Пояснення |
Родини з дітьми до 14 років, що проживають у зоні активних бойових дій | Ці родини часто стикаються з великою нестабільністю та стресом через постійні загрози. Вони потребують термінової психологічної підтримки та ресурсів для забезпечення безпеки дітей. Наявність дітей у таких родинах підвищує ризики для їх здоров’я та розвитку. Також важливо забезпечити доступ до освіти навіть у складних умовах. Чимало родин змушені залишати свої домівки, шукаючи безпечні місця для проживання. |
Родини, які доглядають за інвалідом I групи чи тяжко хворою дитиною | Ці родини часто опиняються під великим тиском через необхідність постійного догляду. Вони потребують фінансової та соціальної підтримки для покриття витрат на лікування та реабілітацію. Психологічна допомога може бути ключовою для збереження емоційного стану доглядаючих. Також важливо забезпечити доступ до спеціалізованих медичних послуг. В умовах війни вони стають особливо вразливими до відсутності ресурсів та медичної допомоги. |
Вагітні жінки з 30 тижня вагітності | Ці жінки стикаються з високими ризиками для здоров’я як власного, так і майбутньої дитини. Доступ до медичних послуг та регулярних оглядів є критично важливим у цей період. Необхідно також забезпечити умови для спокійного перебігу вагітності, особливо в зоні бойових дій. Психологічна підтримка може допомогти знизити стрес та тривожність. Вагітні жінки часто потребують додаткових ресурсів, таких як харчування та медичні засоби. |
ВАЖЛИВО! Умови продовження виплат прості: заяву на виплати можуть подавати і переселенці, які досягли 60 років, не мають права на пенсію, але чиї доходи не перевищують встановлений ліміт (9444 грн на особу). Для таких випадків, з листопада 2024 року, діє можливість оновлення заяви для продовження виплат.
Є певні умови, за яких допомогу можуть припинити. То ж втратять право отримувати виплати ті, хто причетний до дій описаних нижче:
Щоб запобігти несправедливому припиненню виплат, управління соціального захисту регулярно перевіряє майновий стан отримувачів допомоги. Скасувати виплати можуть у таких випадках для того, щоб переконатися, що допомога надається тим, хто справді цього потребує.
Програма «Прихисток» покликана підтримати тих громадян, які безкоштовно розмістили в себе ВПО. Це державна компенсація оплати комунальних послуг за наданий притулок внутрішньо переміщеним особам.
Ця допомога особливо актуальна взимку, коли витрати на опалення значно зростають. Окрім того, завдяки такій допомозі люди можуть уникнути фінансових труднощів, що можуть виникнути через підвищені рахунки за комунальні послуги. Більш детально як отримати компенсацію за прихисток переселенця, дивиться за цим посиланням.
З початком холодів у внутрішньо переміщених осіб з’являється можливість отримати допомогу на покриття витрат в опалювальний сезон. Ця програма є надзвичайно важливою для родин, які потребують додаткових ресурсів для комфортного проживання взимку.
Для подачі заяви необхідно звернутися до місцевого відділення соціального захисту населення або заповнити заявку на відповідному вебсайті.
Родини з дітьми також можуть отримати одноразову матеріальну допомогу. Програма підтримки передбачає додаткові виплати для сімей з неповнолітніми дітьми на випадок надзвичайних ситуацій та у зв’язку з зимовим періодом.
Заяву на отримання цієї допомоги можна подати в місцеве управління соціального захисту.
Нові програми підтримки, що діють в Україні, допомагають полегшити умови життя внутрішньо переміщених осіб, особливо в опалювальний сезон. Державна допомога охоплює всі важливі аспекти життя внутрішньо переміщених осіб – від покриття оренди житла до компенсації витрат на комунальні послуги. Щоб отримати необхідну допомогу, важливо своєчасно звернутися до соціальних служб, або (через електронний сервіс Пенсійного фонду України, мобільний додаток від Пенсійного фонду України: для Android, для iPhone), оскільки ці виплати можуть значно покращити якість життя і забезпечити базові потреби переселенців у складний період.