Як оформити пенсію за кордоном?
Українці, які були змушені через війну виїхати за кордо...
В умовах воєнного часу працедавці повинні вести військовий облік своїх підлеглих. Ця вимога визначена нормативно-правовими актами України і має на меті забезпечення укомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань.
Війна внесла свої корективи в усі сфери суспільного життя українців. Зокрема, змінилися й деякі умови трудових відносин. Усе частіше роботодавцями практикується призупинення дії трудового договору. Це не означає звільнення працівника, а лише тимчасове припинення трудових відносин. Таке кадрове рішення приймається за наступних умов:
Тому приймається рішення на основі трудового договору тимчасово призупинити виробничі відносини. Компанія повинна оформити відповідний наказ, який містить такі відомості:
Зразок наказу можна завантажити тут.
Усі ці дії є правомірними та регулюється відповідно до Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” від 15 березня 2022 р. No 2136-IX.
Проте водночас перед роботодавцями постає питання, чи потрібно вести військовий облік працівників, з якими призупинений трудовий договір в умовах воєнного часу.
Кожен військовозобов’язаний громадянин повинен надати військово-облікові документи під час прийому на роботу (військовий квиток, тимчасове посвідчення або приписне посвідчення до призовної дільниці). В свою чергу, обов’язок роботодавця дотримуватися порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Під час прийому на роботу керівник повинен прийняти військово-облікові документи працівника й надати відповідні відомості про нього до ТЦК та СП. У випадку припинення дії трудових відносин працівник не вважається звільненим. Тому роботодавець зобов’язується навіть у цих обставинах подавати інформацію про нього й вести належний військовий облік підлеглих відповідно до законодавчих вимог України.
Проте водночас керівник може зіштовхнутися з труднощами при цьому. Адже не завжди є можливість надати всю необхідну інформацію про працівника, з яким припинено дію трудового договору та який знаходиться на окупованій території. Заповнюючи документи, керівник не зможе вказати всі необхідні дані, якщо не відомо найменування ТЦК та СП, в якому знаходиться на військовому обліку підлеглий.
Отже, в умовах воєнного часу достатньо поширеною є практика призупинення дії трудового договору через тимчасову неможливість здійснювати належні виробничі відносини. Оскільки працівник не вважається звільненим у цьому випадку, роботодавець зобов’язаний вести військовий облік таких працівників. Водночас при прийнятті рішення щодо призупинення трудового договору, керівник повинен врахувати наслідки змін в організації процесу ведення військових обліку і внесення необхідних даних, якщо працівник знаходиться на тимчасово окупованій території України.