Юридичні аспекти використання поліграфу на приватному підприємстві

Використання поліграфу є поширеною світовою практикою. Це спеціальний психофізіологічний пристрій, що фіксує зміни в психологічних стимулах при певних поведінкових обставинах. З його результатів можна визначити правдивість чи неправдивість слів людини. Звичайно, дані детектора не може вважатися об’єктивною доказовою базою, проте вони використовуються для подальшої роботи та є підставою для пошуку прихованої інформації. При проведенні процедури інтерв’ю важливо, щоб була дотримана інструкція. Це гарантує відповідність усім правовим нормам, ефективну роботу під час проведення процедури та  законність отриманих даних перевірки.

Використання поліграфу не заборонене законодавством України і не суперечить Конституції України, якщо дотримані всі належні умови для здійснення перевірки. 

Вимоги до проведення перевірки на поліграфі:

Сфери використання з дотриманням вищезазначених умов можуть бути наступні:

Найважливішим у здійсненні перевірки є використання поліграфу згідно законодавства. Зокрема, слід дотримуватися норм таких документів:

Права громадян, які проходитимуть перевірку на поліграфі

Організація процесу опитування повинна відповідати чинним правовим нормам. Необхідно слідкувати за дотриманням наступних правил:

Дотримання усіх перерахованих вимог гарантує законність отриманих даних перевірки.

Громадяни повинні бути обізнані зі своїми правами, щоб знати, як відмовитися від проходження поліграфа. Перевірка на детекторі є винятково добровільною справою і не існує жодних підстав для примусового використання цього обладнання. Крім того, особи, що проходять інтерв’ю, повинні знати, на які питання можна не відповідати. Зокрема, людина має право не давати відповіді на запитання, що пов’язані з порушенням її прав та особистих кордонів.

На підприємствах практика використання поліграфа використовуються у таких випадках:

В усіх випадках використання детектору є правомірним, не суперечить нормативно-правовим документам і не потребує ліцензування.

Внутрішні документи, що регулюють діяльність поліграфологів на підприємствах

Для того, щоб здійснювати перевірку детектором підприємству необхідно мати внутрішні документи, що регулюють цей процес. Усі норми й вимоги, визначені ними, регламентують порядок роботи експерта. Для діяльності поліграфолога на підприємливі обов’язковим є такий перелік документів:

Перший документ регулює, які знання, вміння, освіту повинен мати фахівець; як здійснюється робота, яка форма звіту, контролю й документів необхідні в професійній діяльності; яка права та обов’язки має поліграфолог підприємства.

Положення щодо використання детектора на підприємстві регулює наступні питання:

Внутрішні документи повинні бути складені у відповідності до чинних норм законодавства України. Діяльність поліграфолога регулюється ними. Положення щодо використання поліграфа на підприємстві і Посадову інструкцію поліграфолога необхідно затвердити печаткою і підписом керівника підприємства.

Висновки

Підсумовуючи питання щодо використання поліграфа на підприємстві, можемо зробити наступні висновки:

Отже, проведення опитування на підприємствах за допомогою поліграфа є ефективним і правомірним способом перевірки, якщо дотримані всі відповідні норми. 

Exit mobile version