Як скласти та оформити договір дарування? Особливості та нюанси

Договір дарування є угодою двох сторін, одна з яких є дарувальником, а друга – такою, що приймає дарунок у свою власність безоплатно.

Правові стандарти укладання даної домовленості та оформлення її регламентуються законодавством України (ст. 171 Цивільного кодексу).

Найкраще відповідну справу довірити фахівцям – у Львові такі послуги надає компанія Олсон. Професіональна розробка та вичитка договорів https://www.olson.lviv.ua/korporativne-pravo/pidtrimka/rozrobka-ta-vichitka-dogovoriv-kontraktiv.html є важливим напрямком сервісу цієї юридичної агенції. До досвідчених юристів даного закладу можна звернутися і для отримання детальної фахової консультації в режимі онлайн.

Специфіка дарчого договору

Умови відповідної угоди не передбачають жодних матеріальних зобов’язань особи, що приймає дар, перед дарувальником.

Договір дарування може бути реальним або консенсуальним. У першому випадку він набуває чинності від того моменту, коли майно передається обдаровуваному. Консенсуальна угода дарування полягає у зобов’язанні дарувальника передати об’єкт дарування іншій стороні у майбутньому.

Момент набуття права власності на підставі оформлення та укладання договору дарування залежить від типу об’єкту, який передається в дар. Відповідні законодавчі норми викладені в статті 334 ЦК України.

Головною умовою дійсності відповідної угоди є завірення її нотаріусом. Якщо в цьому документі йдеться про нерухоме майно, зафіксоване в державному реєстрі, права на нього набувають чинності від дня відповідної реєстрації.

Про форму угоди та її сторони

Якщо об’єктом, який передається в дар, є нерухомість, особливо цінне рухоме майно або валютні цінності на суму, що перевищують встановлений державним законодавством неоподаткований мінімум доходів українців у 50 разів, укладатися договір дарування має в письмовій формі.

Усно може бути укладена дарча угода лише тоді, коли нею передбачається передавання предметів побутового призначення та особистого користування.

Передавання в дар нерухомості передбачає і її нотаріальне засвідчення, і наступне внесення даних цього документа в Державний реєстр.

Сторонами договору дарування можуть бути особи фізичні або юридичні.

Підставою для укладання такої угоди між юридичними особами є право дарування, прописане в офіційному статуті комерційної або іншої компанії – документі, який регламентує її підприємницьку діяльність.

Під час укладання договору пожертвувань цей правовий момент до уваги не береться.

Особою, яка укладає дарчу угоду, може бути не тільки власне дарувальник, а і його представник. Підставою для таких прав є попереднє оформлення необхідних повноважень зазначеної особи – письмового та нотаріально завіреного доручення. У цій довіреності має бути прописане ім’я сторони, що приймає дар, інакше відповідний документ не є дійсним.

У цивільному кодексі України (ч. 2 ст. 68 та ч.2 ст.720) зазначається, що право дарування майна, що належить дітям, не поширюється на їх батьків. Такого права розпоряджатися майном підопічних не мають і їх опікуни та особи, що всиновили неповнолітніх.

Договір дарування нерухомості: особливості й пакет документів

Об’єктом, що відповідною угодою передається в дар, може бути квартира, приватний житловий або дачний будинок, земельна ділянка, гараж тощо.

Усі типи зазначеного нерухомого майна повинні бути внесені в Державний реєстр. Посвідчення правочинів, пов’язаних із їх даруванням, мають виконуватися за місцем розташування та реєстрації цих об’єктів.

Для юридичного посвідчення договору дарування нерухомого майна цієї угоди слід пред’явити таку документацію:

  • паспорти та коди ІПН обох сторін угоди;
  • документ, що засвідчує право власності на нерухомість дарувальника (оригінал);
  • довідку, в якій прописані зареєстровані у квартирі чи будинку на момент укладання угоди особи;
  • довідку з БТІ, що підтверджує право власності дарувальника на об’єкт нерухомості, який він передає в дар (якщо ця особа вже була власником відповідного майна станом на 1.01.2013 року);
  • техпаспорт на квартиру чи приватний житловий будинок;
  • звітні дані, надані оцінювачем цієї нерухомості;
  • кадастровий номер земельної ділянки, зазначений у довідці-витязі з Держрєестру (якщо дарується власне ця ділянка або на ній розташовується будинок);
  • свідоцтво про шлюб та нотаріально завірена згода чоловіка/дружини дарувальника, якщо нерухоме майно придбавалося у шлюбі (якщо шлюб розірваний, пред’являється судове рішення про це чи свідоцтво про розлучення, а якщо дарувальник овдовів, то свідоцтво про смерть його чоловіка/дружини).

У разі, якщо стороною, яка приймає нерухоме майно в подарунок, є неповнолітня особа, дарувальник повинен мати при собі також свідоцтво про народження цієї дитини та документ, наданий органом опіки й піклування.

У випадку, якщо дарунок направляється обдаровуваній стороні без її попередньої згоди, це майно вважається прийнятим за умови, якщо обдаровуваний негайно відмовиться приймати подарований об’єкт, оформивши відповідну заяву.

Схожі записи

Як розірвати договір купівлі-продажу квартири

Для того щоб формувати чесні взаємини між покупцями та ...

Triniti – ваше надійне джерело систем безпеки

Ви хочете убезпечити свій будинок, офіс, магазин або бу...

Вебінари для медиків і фармацевтів України на порталі «Medznat»

Заради нових знань, переважна кількість медиків стала d...

Новини партнерів