Порядок в’їзду українських переселенців до Німеччини та оформлення статусу тимчасового захисту 

Повномасштабна війна на території України зумовила появу великого потоку вимушених мігрантів до країн Європи. Значна частина українців залишила небезпечні регіони держави й оформила статус ВПО в інших регіонах України. Проте великий відсоток переселенців — це громадяни, що шукають порятунку від війни за кордоном. Багато країн світу відкрили програми допомоги для українців. Німеччина посідає перше місце за кількістю українських біженців. У державі створені всі соціальні умови для вимушеної переселенців. Для тих, хто знайшов тимчасовий захист в Німеччині, пропонують програму виплат, медичне страхування, проживання, можливість вивчити німецьку мову й працевлаштуватися, а також інші необхідні пільги й підтримку. Для кращого рівня соціальної адаптації в Німеччині, українцям варто знати інформацію, про умови в’їзду, перебування й оформлення документів для статусу тимчасового захисту за параграфом 24. У даній статті зібрано все, що потрібно знати при вʼїзді в Німеччину. Відомості, подані тут, відповідають законодавчим нормам німецької соціально-правової системи.

Хто може отримати тимчасовий захист в Німеччині

Згідно з законодавством Німеччини, переселенці з України можуть отримати статус тимчасового захисту (Vertriebene) за параграфом 24. Право на оформлення мають ті особи, що проживали на території України до початку повномасштабної війни, тобто до 24 лютого 2022 року. Зокрема, це такі категорії населення:

  • Громадяни України.
  • Члени родин громадян України.
  • Особи, що не мають громадянства.
  • Громадяни інших держав, які на момент початку повномасштабної війни проживали з різних причин на території України, котрі не мають змоги безпечно повернутися до рідної держави.

Як отримати тимчасовий захист в Німеччині

Українці чи громадяни інших держав, що проживали на території України до 24 лютого 2022 року мають право в’їхати до Німеччини без оформлення візи. Не обов’язковим є навіть наявність біометричного паспорту. Потік українських переселенців є настільки великим, що отримати статус тимчасового захисту можна не в усіх регіонах держави. Перед поїздкою необхідно дізнатися, які землі приймають українців. Це важлива умова, адже біженцям потрібно вибрати регіон, у якому можливо знайти житло й роботу, а також отримати всі соціальні виплати. Українці повинні ознайомитися з актуальною інформацією про ці відомості, щоб знати куди саме їхати в Німеччині. Є три варіанти, як можна здійснити оформлення тимчасового захисту в цій країні. Розглянемо кожен із них детальніше 

  • Оформлення в рідних чи знайомих людей, котрі проживають в Німеччині. Важливо, щоб люди, до яких ви їдете, мали змогу не просто прийняти вас на проживання, але мали право, можливість і добровільне бажання офіційно оформити вашу прописку в своєму помешканні. Для цього їм необхідно мати або власне житло, або дозвіл на це орендодавця, якщо помешкання винаймається. Прописка дозволить оформити всі подальші кроки для отримання статусу тимчасового захисту за параграфом 24, а також дасть можливість отримати гуманітарну підтримку  в різних соціально важливих напрямках. Розмір гуманітарної підтримки визначається законодавством та особливостями правових норм за місцем проживання у кожній землі.
  • Житло, знайдене самостійно у певній землі. Важливою умовою для пошуку оренди житла є прописка. Також важливо зважати на те, щоб населений пункт, в якому ви плануєте знайти притулок, приймав українських біженців за параграфом 24. На жаль, наразі не існує єдиної інформативної бази про це. Тому ви можете самостійно дізнатися про це в місцевій муніципальній міграційній службі, що має назву Ausländerbehörde. Зробити це можна за телефоном або написавши електронний лист до цього державного відомства. У випадку використання способу електронного листування, зважайте на те, що термін обробки кореспонденції займає певний час, тому слід це робити заздалегідь перед плануванням виїзду до Німеччини. Окрім того, за цим посиланням ви знайдете актуальний список земель ФРН , котрі відкриті для прийому українських біженців. Інформація постійно оновлюється і може допомогти в плануванні вимушеної еміграції.
  • Табір для українських вимушених переселенців у Німеччині. В тому випадку, якщо ви не маєте рідних чи друзів, які готові вас прописати, а також не вдається самостійно знайти помешкання, можливо поселитися в таборі первинного прийому українських біженців. Тут є реєстрація на притулок в центрі первинного прийому. Вам нададуть тимчасовий прихисток, їжу, одяг, кишенькові кошти, безкоштовний квиток для проїзду в той населений пункт, котрий відкритий для українських біженців за 24 параграфом. У таборі вам нададуть всю детальну й актуальну інформацію. 

Варто пам’ятати, що прописка дозволити вам звертатися за статусом шукачів притулку. Це перший крок для оформлення документів і отримання всіх соціальних гарантій. Важливо зауважити той факт, що в країні діє закон про привʼязку до місця реєстрації, що називаєтьсяWohnsitzauflage. У тому регіоні, в якому українські біженці отримують прописку й всі подальші документи для оформлення статусу тимчасового захисту, буде можливість знайти житло, роботу й іншу соціальну підтримку. Без дозволу муніципальних органів влади з моменту реєстрації ви не можете вільно пересуватися по території Німеччини, покидати землю реєстрації, а також виїжджати з Німеччини до отримання офіційного статусу тимчасового захисту.

Як отримати тимчасовий дозвіл на перебування в Німеччині  

  Хоча в’їзд до Німеччини для українських біженців не потребує візи й спеціальних документів, після приїзду важливо оформити право на тимчасове проживання в країні. Українці мають право проживати в Німеччині без реєстрації упродовж 90 днів від моменту приїзду. Протягом цього періоду їм необхідно продовжити термін перебування в країні шляхом отримання тимчасового дозволу на проживання, що має назву Fiktiobsbescheinigung. З тимчасовою довідкою ви можете подати  заявку на оформлення виду на проживання Aufenthaltstitel. Даний внутрішній документ надає такі права для українських біженців:

  • можливість працевлаштування;
  • можливість оформити грошову допомогу для безробітних;
  • можливість безкоштовного відвідування курсів з вивчення німецької мови.

Оформити тимчасовий дозвіл на перебування в Німеччині необхідно не пізніше, як через 90 днів після в’їзду. Чинна норма законодавства діє виключно до 4 березня 2024 року. 

Як оформити вид на проживання

У тому випадку, коли період дії  Fiktionsbescheinigung закінчуються, але вам ще не оформили Аfenthaltstitel, необхідно за 2-3 тижні до завершується терміну зв’язатися з муніципальною міграційною службою, котра продовжити термін Fiktionsbescheinigung, чи оформить Aufenthaltstitel.

З тимчасовою довідкою Ви можете подати документи для оформлення виду на проживання. Для цього необхідно здійснити наступні кроки:

  • Звернутися до Bürgeramt (мерії) для оформлення прописки.
  • Подати заяву до відомства Ausländerаmt з проханням дозволити перебувати й працевлаштовуватися в Німеччині за параграфом 24 .
  • Працездатним особам потрібно зареєструватися в Jobcenter. Для пенсіонерів та інших непрацездатних осіб необхідно подати документи до Sozialamt. Саме ці структури будуть надавати соціальні виплати, медичне страхування та іншу підтримку для українських біженців.

Важливо пам’ятати, що в Німеччині кожен федеральний регіон має свою законодавчу базу, тому особливості й умови реєстрації в кожній землі індивідуальні. У деяких регіонах держави заявки можливо подати онлайн на електронну пошту, проте в переважній більшості документи оформляються особисто за попереднім записом або в порядку живої черги.

Дізнатися Ausländerbehörde, до котрого ви належите, можна, за цим посиланням

Допомога в Німеччині для українців

 Державна програма Німеччини дозволяє українським біженцям отримати ряд численних соціальних гарантій. Допомога передбачена згідно параграфа 24 і має на меті різнобічну підтримку переселенців й створення умов для належної соціальної адаптації в нових життєвих обставинах. Зі статусом тимчасового захисту Ви можете отримати підтримку в наступних сферах життя.

  • Соціальні виплати. Держава турбується про соціально незахищені категорії. Тому особи зі статусом тимчасового захисту отримують щомісячні фінансові виплати. Розмір допомоги залежить від кількості дорослих членів сім’ї, а також віку та кількості дітей. Крім того, щомісячні грошові виплати надаються вагітним жінкам, самотнім матерям-одиначкам, людям з інвалідністю. Для отримання виплат, необхідно відкрити банківський рахунок і надати фінансові реквізити у те відомство, яке нараховує матеріальну допомогу: Jobcenter для працездатних громадян або Sozialamt для непрацездатного населення (пенсіонери, люди з інвалідністю тощо).
  • Держава гарантує медичне страхування, що є дуже важливою складовою перебування в Німеччині. Щомісяця Jobcenter або Sozialamt покриває витрати на оплату внесків у страховій компанії. Це стандартний пакет медичних послуг, який покриває всі базові проблеми й основні ризики для здоров’я. Окрім лікування, медичне страхування покриває ряд обстежень, а також пологи. 
  • Проживання. Усі українські біженці в Німеччині мають соціальне житло. Це може бути соціальних гуртожиток або оренда окремого помешкання. Крім того, держава допомагає оплатити більшість комунальних послуг. 
  • Усі працездатні особи, що отримали статус тимчасового захисту за параграфом 24, мають змогу пройти безкоштовні курси вивчення німецької мови. Мовні курси відбуваються за різними рівнями і є першим важливим кроком для успішного працевлаштування чи здобуття профільної освіти. Усе навчання сертифіковане й відповідає державному стандарту.
  • Можливість безоплатного навчання в школі чи садочку для дітей. Це важлива складова адаптації маленьких українських переселенців до умов життя в новій культурі та країні. Крім того, безоплатна освіта дозволяє батькам працевлаштуватися й безперешкодно відвідувати мовні курси.
  • Допомога в легалізації документів надається тим особам, в яких є необхідністю підтвердити достовірність українських документів. Найбільш часто виникає потреба в легалізацію документів про освіту. Спеціальні служби займаються перекладом, здійсненням апостилю й підтвердженням документів. Це дає змогу багатьом українцям продовжувати свою звичну професійну діяльність в Німеччині.

Окрім загальної державної підтримки, в Німеччині існує багато благодійних фондів та організацій, які надають допомогу в різних актуальних потребах. Зокрема, є фонди, якими надається безкоштовна допомога з заповненням заявок та інших документів. Ряд благодійних організацій займається волонтерського діяльністю, надаючи матеріальну допомогу й гуманітарну підтримку для українських біженців. На території різними федеральних земель Німеччини функціонують консультативні центри з питань допомоги мігрантам. Знайти пункти допомоги й консультування на території усієї держави можна за цим посиланням. Крім того, їх можна знайти самостійно, ввівши в пошукову систему інтернету назву населеного пункту, що вас цікавить, а також одну з організації: Flüchtlingsberatung, Migrationsberatung або Jugendmigrationsdienst.

За цим посиланням можна знайти волонтерські центри в Мюнхені.

Контактні дані регіональних центрів консультацій з питань міграційної політики та біженців знаходяться за посиланням. Також на сайті  можна більше дізнатися про актуальні міграційні питання й отримати консультації з важливих для біженців питань.

Як бачимо, Німеччина створила всі умови для допомоги українцям, які стали вимушеними мігрантами внаслідок війни. Чітка система правового регулювання, міжнародні стандарти допомоги у сфері міграції та надійні соціальні гарантії допомагають долати труднощі, забезпечують захист населення й створюють умови для успішної адаптації в Німеччині.

Схожі записи

Як розлучитися під час війни

Розірвати шлюб в умовах війни можливо, але потрібно зна...

Новини партнерів