Трудові книжки під час війни
Під час війни стає питання щодо зберігання важливих док...
Повномасштабна війна на території України зумовила появу великого потоку вимушених мігрантів до країн Європи. Значна частина українців залишила небезпечні регіони держави й оформила статус ВПО в інших регіонах України. Проте великий відсоток переселенців — це громадяни, що шукають порятунку від війни за кордоном. Багато країн світу відкрили програми допомоги для українців. Німеччина посідає перше місце за кількістю українських біженців. У державі створені всі соціальні умови для вимушеної переселенців. Для тих, хто знайшов тимчасовий захист в Німеччині, пропонують програму виплат, медичне страхування, проживання, можливість вивчити німецьку мову й працевлаштуватися, а також інші необхідні пільги й підтримку. Для кращого рівня соціальної адаптації в Німеччині, українцям варто знати інформацію, про умови в’їзду, перебування й оформлення документів для статусу тимчасового захисту за параграфом 24. У даній статті зібрано все, що потрібно знати при вʼїзді в Німеччину. Відомості, подані тут, відповідають законодавчим нормам німецької соціально-правової системи.
Згідно з законодавством Німеччини, переселенці з України можуть отримати статус тимчасового захисту (Vertriebene) за параграфом 24. Право на оформлення мають ті особи, що проживали на території України до початку повномасштабної війни, тобто до 24 лютого 2022 року. Зокрема, це такі категорії населення:
Українці чи громадяни інших держав, що проживали на території України до 24 лютого 2022 року мають право в’їхати до Німеччини без оформлення візи. Не обов’язковим є навіть наявність біометричного паспорту. Потік українських переселенців є настільки великим, що отримати статус тимчасового захисту можна не в усіх регіонах держави. Перед поїздкою необхідно дізнатися, які землі приймають українців. Це важлива умова, адже біженцям потрібно вибрати регіон, у якому можливо знайти житло й роботу, а також отримати всі соціальні виплати. Українці повинні ознайомитися з актуальною інформацією про ці відомості, щоб знати куди саме їхати в Німеччині. Є три варіанти, як можна здійснити оформлення тимчасового захисту в цій країні. Розглянемо кожен із них детальніше
Варто пам’ятати, що прописка дозволити вам звертатися за статусом шукачів притулку. Це перший крок для оформлення документів і отримання всіх соціальних гарантій. Важливо зауважити той факт, що в країні діє закон про привʼязку до місця реєстрації, що називаєтьсяWohnsitzauflage. У тому регіоні, в якому українські біженці отримують прописку й всі подальші документи для оформлення статусу тимчасового захисту, буде можливість знайти житло, роботу й іншу соціальну підтримку. Без дозволу муніципальних органів влади з моменту реєстрації ви не можете вільно пересуватися по території Німеччини, покидати землю реєстрації, а також виїжджати з Німеччини до отримання офіційного статусу тимчасового захисту.
Хоча в’їзд до Німеччини для українських біженців не потребує візи й спеціальних документів, після приїзду важливо оформити право на тимчасове проживання в країні. Українці мають право проживати в Німеччині без реєстрації упродовж 90 днів від моменту приїзду. Протягом цього періоду їм необхідно продовжити термін перебування в країні шляхом отримання тимчасового дозволу на проживання, що має назву Fiktiobsbescheinigung. З тимчасовою довідкою ви можете подати заявку на оформлення виду на проживання Aufenthaltstitel. Даний внутрішній документ надає такі права для українських біженців:
Оформити тимчасовий дозвіл на перебування в Німеччині необхідно не пізніше, як через 90 днів після в’їзду. Чинна норма законодавства діє виключно до 4 березня 2024 року.
У тому випадку, коли період дії Fiktionsbescheinigung закінчуються, але вам ще не оформили Аfenthaltstitel, необхідно за 2-3 тижні до завершується терміну зв’язатися з муніципальною міграційною службою, котра продовжити термін Fiktionsbescheinigung, чи оформить Aufenthaltstitel.
З тимчасовою довідкою Ви можете подати документи для оформлення виду на проживання. Для цього необхідно здійснити наступні кроки:
Важливо пам’ятати, що в Німеччині кожен федеральний регіон має свою законодавчу базу, тому особливості й умови реєстрації в кожній землі індивідуальні. У деяких регіонах держави заявки можливо подати онлайн на електронну пошту, проте в переважній більшості документи оформляються особисто за попереднім записом або в порядку живої черги.
Дізнатися Ausländerbehörde, до котрого ви належите, можна, за цим посиланням.
Державна програма Німеччини дозволяє українським біженцям отримати ряд численних соціальних гарантій. Допомога передбачена згідно параграфа 24 і має на меті різнобічну підтримку переселенців й створення умов для належної соціальної адаптації в нових життєвих обставинах. Зі статусом тимчасового захисту Ви можете отримати підтримку в наступних сферах життя.
Окрім загальної державної підтримки, в Німеччині існує багато благодійних фондів та організацій, які надають допомогу в різних актуальних потребах. Зокрема, є фонди, якими надається безкоштовна допомога з заповненням заявок та інших документів. Ряд благодійних організацій займається волонтерського діяльністю, надаючи матеріальну допомогу й гуманітарну підтримку для українських біженців. На території різними федеральних земель Німеччини функціонують консультативні центри з питань допомоги мігрантам. Знайти пункти допомоги й консультування на території усієї держави можна за цим посиланням. Крім того, їх можна знайти самостійно, ввівши в пошукову систему інтернету назву населеного пункту, що вас цікавить, а також одну з організації: Flüchtlingsberatung, Migrationsberatung або Jugendmigrationsdienst.
За цим посиланням можна знайти волонтерські центри в Мюнхені.
Контактні дані регіональних центрів консультацій з питань міграційної політики та біженців знаходяться за посиланням. Також на сайті можна більше дізнатися про актуальні міграційні питання й отримати консультації з важливих для біженців питань.
Як бачимо, Німеччина створила всі умови для допомоги українцям, які стали вимушеними мігрантами внаслідок війни. Чітка система правового регулювання, міжнародні стандарти допомоги у сфері міграції та надійні соціальні гарантії допомагають долати труднощі, забезпечують захист населення й створюють умови для успішної адаптації в Німеччині.