Як швидко закрити картку Національний кешбек: способи та підводні камені
Програма Національний кешбек надає українцям можливість...
Особа з інвалідністю — це особа з постійним розладом функцій організму, що обмежує її життєдіяльність. Держава зобов’язана забезпечити рівні права та соціальний захист таких осіб згідно із Законом України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” від 21.03.1991 р. № 875-XII.
Оформлення інвалідності — важливий процес для тих, кому потрібна підтримка через обмеження здатності до повсякденної діяльності, зумовленої різними фізичними або психічними розладами. У 2025 році в Україні введено основні зміни у процедурі отримання інвалідності, що значно спрощують процес для громадян. Постанова Кабінету міністрів України № 1338 від 15.11.2024 р. були запроваджені зміни та затверджена нова система оцінювання повсякденного функціонування людини. Ці зміни стосуються не лише традиційних процедур, але й технологічних нововведень, що дозволяють уникнути бюрократичних бар’єрів.
У 2025 році нова система оцінювання повсякденного функціонування людини в Україні дозволяє більш прозоро і ефективно проводити процес оформлення та встановлення інвалідності. Реформа, ввела систему оцінки повсякденного функціонування особи.
Це означає, що відбудеться зміна підходу до визначення інвалідності — оцінка інвалідності буде здійснюватися не лише на основі медичних показників, але й на підставі того, як захворювання чи травма впливають на здатність людини вести звичайний спосіб життя. Більше інформації для пацієнтів про нову систему оцінювання повсякденного функціонування людини дивиться тут.
Реформа МСЕК більш наглядно зазначена у таблиці нижче.
Серед основних змін — впровадження електронної системи обробки даних для мінімізації корупції. Це і заміна ЛКК на експертні команди лікарів Зокрема, дані пацієнтів і медичних установ будуть ізольовані до моменту проведення засідання, що зменшить можливість маніпуляцій з результатами.
Важливо! Значно скорочено час на оцінку стану здоров’я пацієнтів. Певні категорії пацієнтів більше не зобов’язані чекати 120 днів на лікарняному перед тим, як почати оцінювання, а процедура стала значно більш прозорою.
У 2025 році люди, які потребують встановлення інвалідності, повинні звертатися до лікаря за місцем проживання або обслуговування. Саме лікар проводить перше обстеження, визначає об’єктивні критерії оцінювання та можливість дистанційного розгляду і надає необхідне направлення на оцінку повсякденного функціонування. Оцінка буде проводитися експертною медичною командою, яка складається з лікарів різних спеціальностей. В цьому процесі задіяний класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я — це систематизований перелік різних хвороб, станів здоров’я та медичних проблем, який використовується для класифікації діагнозів у медицині. Найвідоміший класифікатор такого типу — Міжнародна класифікація хвороб (МКХ), розроблена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).
Основні функції цього класифікатора.
МКХ має кілька редакцій, причому кожна нова версія додає нові діагнози та адаптує класифікацію відповідно до нових медичних відкриттів і потреб суспільства.
Якщо у 2025 році у людини закінчується термін інвалідності, повторний огляд можна провести не раніше ніж через 6 місяців після запровадження нової системи. У разі зміни стану пацієнта або закінчення терміну інвалідності, оцінка проводиться повторно.
Центр оскарження рішень для забезпечення прозорості дає можливість пацієнтам оскаржити будь-які рішення, що не відповідають законодавству або їх правам.
Для того, щоб оформити інвалідність в Україні у 2025 році, пацієнт повинен звернутися до лікаря для обстеження та направлення на оцінювання, підготувати певний пакет документів. Перелік необхідних документів:
Лікар, отримавши всі ці документи, внесе їх до електронної системи охорони здоров’я та видасть направлення для подальшої оцінки стану здоров’я.
Змінився сам процес проходження оцінювання. Форми оцінювання:
МОЗ детально написав процес подачі заявки та необхідних документів за цим посиланням.
Експертною медичною комісією приймається рішення, а також визначаються основні цілі направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи та надсилаються пацієнту на електронну пошту або рекомендованим листом. Вся інформація про рішення передається також до органів соціального захисту для продовження виплат або призначення нових.
Пам’ятайте! З 1 січня 2025 року всі медичні висновки та документи, видані МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними, і на їх основі продовжується пільгова, фінансова підтримка та надаються соціальні виплати.
Є певні категорії осіб, яких не потрібно направляти на оцінювання стану здоров’я. До них належать:
Процес встановлення інвалідності дітям є важливим питанням, яке потребує уваги з боку держави та суспільства. Попри поступові зміни в системі, які спрямовані на її вдосконалення, для дітей наразі продовжує діяти чинна система оцінювання стану здоров’я.
На сьогодні дитяча інвалідність не встановлюється без рішення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя. Ці комісії виконують кілька ключових функцій:
Ця система дозволяє враховувати потреби дітей із різними діагнозами та забезпечувати індивідуальний підхід.
Коли дитина з інвалідністю досягає 18 років, вступає в дію нова система оцінювання функціонального стану. Для переходу з дитячої до дорослої групи необхідно:
Цей підхід спрямований на те, щоб забезпечити максимально точне оцінювання стану людини з урахуванням її вікових особливостей та реальних потреб.
На завершення, процес встановлення інвалідності дітям залишається важливим інструментом соціальної підтримки. Наразі діє чинна система, яка відповідає сучасним вимогам, але вдосконалення тривають, щоб зробити її зручнішою для пацієнтів та їхніх родин.
Військовозобов’язані особи з інвалідністю також мають пройти оцінку стану здоров’я, але це не буде окремий процес. Вони проходять огляд відповідно до встановленого строку інвалідності, і жодних додаткових процедур не передбачено. Це означає, що люди, яким була встановлена інвалідність до 2027 року, не будуть змушені проходити повторний огляд до зазначеного терміну.
Оформлення інвалідності в Україні в 2025 році стало простішим і доступнішим завдяки реформам і цифровізації процесу. Важливо правильно підготувати всі необхідні документи та звернутися до лікаря, щоб почати процес оформлення. За уточненнями звертайтеся до МОЗ України через офіційний сайт або, переглянувши контактні дані: 0 800 505 201. Всі зміни спрямовані на полегшення процедури, зменшення бюрократії та надання більшої підтримки людям з обмеженими можливостями.