Надання відпустки по вагітності та пологах

Очікування й поява малюка — відповідальний етап для кожної жінки. У час, коли організм перебуває в стані активної перебудови, вагітні жінки повинні слідкувати за своїм відновленням та відпочинком. Дбаючи про жіноче здоров’я, внутрішньоутробний розвиток дитини та післяпологове відновлення, держава гарантує всім вагітним жінкам обов’язкову відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. До того ж, передбачена фінансова допомога при оформленні цього виду відпустки. Розмір допомоги залежить від середньомісячної зарплати, офіційного працевлаштування та в деяких випадках від специфіки вагітності. Роботодавці зобов’язані оформити відпустку мінімум на 126 днів, з яких 70 днів припадають на допологовий період і 56 днів на післяпологовий етап. У випадках ускладнень після пологів або народження більше однієї дитини, цей термін збільшується до 140 днів. Якщо жінка належить до 1-3 категорії постраждалих внаслідок трагедії на Чорнобильській АЕС, відпустка складає 180 днів. Жінці зобов’язані не лише надати відпустку, але й видати матеріальну компенсацію за цей період. Підстави для надання відпустки виникають з 30 тижня вагітності, коли лікар видає жінці листок тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю. У червні 2023 року відбулися зміни у законодавстві, згідно з якими жінка має право використати допологовий період відпустки пізніше 30 тижня вагітності. 

Документальне оформлення та надання відпустки

Усі роботодавці повинні знати, як надати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, згідно з нормами законодавства. Після настання 30 тижня вагітності жінка має право на оформлення цього виду відпустки. Перелік документів, який вона зобов’язана надати працедавцеві для оформлення відпустки:

  1. Електронний листок тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітність.
  2. Заява, що містить прохання реалізуватися право жінки на відпустку. Зразок заяви можна подивитися тут.

Після подання цих документів працедавець повинен оформити відповідний наказ та подати заяву-розрахунок до Пенсійного фонду України. При цьому слід враховуючи особливості надання у період дії воєнного стану та законодавчі зміни, згідно з якими жінці не можуть відмовити у наданні відпустки, а також вона має право на перенесення відпустки. Перенести відпустку можна за таких умов:

  • Жінка документального висловила власне добровільне бажання перенести відпустку.
  • Відсутні медичні протипоказання до цього.
  • Перенести можна лише частину відпустки, що видається на допологовий період (зазвичай це 70 днів).
  • Останній термін перенесення відпустки — день пологів.

Жінка, що офіційно працевлаштована і має трудовий стаж понад шість місяців, гарантовано отримує не лише відпустку, але й матеріальну допомогу, що розраховується від середньомісячного окладу і не залежить від величини трудового стажу. 

Крім того, для незастрахованих жінок, які не сплачують страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності законодавство також гарантує фінансову компенсацію. Такі жінки повинні надати до місцевого відділення праці й соцзахисту населення наступні документи:

  • Довідка про навчання, видана студенткам навчальних закладів усіх рівнів акредитації, докторантури, ординатури та аспірантури.
  • Документ ліквідаційних комісії для жінок, що втратили роботу серед ліквідацію підприємства.
  • Документ про реєстрацію у центрі зайнятості населення для безробітних жінок.

Документи необхідно подати не пізніше шести місяців з моменту видачі медичного документу про вагітність.

Таким чином держава здійснює соціальну підтримку вагітних жінок і дбає про захист їхніх прав та інтересів.

Схожі записи

Новини партнерів