Як отримати статус переселенця в Дії
Тепер подати заяву на отримання статусу внутрішньо пере...
Оформити довідку ВПО або внести зміни до неї стало ще простіше. Уряд України вніс важливі зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідні нововведення закріплені Постановою № 376 від 4 квітня 2025 року, що вже набула часткової чинності з 8 квітня 2025 року, а окремі положення почнуть діяти з 1 липня 2025 року. Ці зміни спрямовані на спрощення процедури для внутрішньо переміщених осіб та унормування окремих питань, зокрема щодо військовослужбовців.
Відтепер внутрішньо переміщені особи мають можливість повідомити про ряд обставин, використовуючи портал «Дія». Зокрема, через застосунок стало простіше та швидше інформувати про:
Крім того, з’явилась можливість оформити довідку ВПО особам, які виїхали на лікування до іншої територіальної громади на термін, що перевищує 15 календарних днів. Після завершення лікування таким особам надається 60 календарних днів для того, щоб стати на облік за новим фактичним місцем проживання / перебування.
Постановою № 376 також запроваджено єдиний підхід до питання видачі довідок внутрішньо переміщеної особи для військовослужбовців. До цього часу чітка норма щодо військовослужбовців, які були мобілізовані або проходять військову службу за контрактом та раніше не оформлювали довідку ВПО, була відсутня.
Згідно з прийнятими змінами, право на отримання довідки ВПО мають військовослужбовці (за винятком військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу), які:
Важливо, що Постановою чітко заборонено органам соціального захисту населення, Пенсійного фонду України, місцевим адміністраціям та іншим державним установам вказувати у довідках адреси фактичного проживання, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають / не перебувають.
Окремі положення Постанови № 376, що стосуються верифікації внутрішньо переміщених осіб, набудуть чинності з 1 липня 2025 року.
З цієї дати Міністерство фінансів України здійснюватиме щомісячну верифікацію інформації щодо внутрішньо переміщених осіб, зокрема щодо їхнього перебування за кордоном протягом 90 календарних днів підряд і більше.
У разі виявлення за результатами верифікації такого факту, уповноважений орган, який видав довідку ВПО, проводитиме додаткову перевірку. Якщо буде встановлено, що перебування за кордоном перевищило 90 календарних днів без поважних причин (таких як хвороба, службове відрядження, реабілітація, смерть близьких родичів тощо), довідку ВПО буде відкликано.
Варто зазначити, що наразі подібні перевірки проводяться лише при призначенні та виплаті грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам. З 1 липня 2025 року верифікація стосуватиметься всіх осіб зі статусом ВПО, які виїхали за кордон і не повідомили про це УСЗН.
У випадку, якщо довідку внутрішньо переміщеної особи було відкликано уповноваженим органом через тривале перебування за кордоном без поважних причин, особа має право на повторне отримання довідки після повернення в Україну. Для цього необхідно звернутися до управління соціального захисту населення, Центру надання адміністративних послуг або скористатися порталом «Дія» та подати відповідну заяву згідно з чинним Порядком отримання довідки ВПО.
Внесені Постановою № 376 від 4 квітня 2025 року зміни значно впливають на порядок оформлення та використання довідки внутрішньо переміщеної особи. Розширення можливостей для повідомлення про зміни через портал «Дія» робить процес зручнішим та доступнішим. Унормування питання щодо військовослужбовців забезпечує їхнє право на отримання статусу ВПО за наявності відповідних підстав. Водночас запровадження верифікації з 1 липня 2025 року вимагає від внутрішньо переміщених осіб уважного ставлення до термінів перебування за кордоном та своєчасного інформування уповноважених органів про зміни обставин.