Як отримати компенсацію за працевлаштування переселенців

Через російську військову агресію проти України велика кількість наших громадян були змушені покинути свої домівки та переїхати у більш безпечні місця. Багато хто при цьому втратив свою роботу, адже дистанційна робота не для всіх можлива. Щоб мати кошти на існування, вони мають працювати на новому місці. Порядок № 331 від 22.03.2022 р., що затвердив уряд, визначає порядок компенсації роботодавцям витрат за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій.

Умови для отримання компенсації

Внутрішньо переміщена особа — це особа, яка після введення воєнного стану перемістилася з території, на якій точаться бойові дії. Перелік таких територій затверджений розпорядженням КМУ від 06.03.2022 № 204 (далі — Перелік). Платники ЄСВ, які перебувають на обліку на відповідній території, можуть отримати допомогу в межах програми «єПідтримка».

Наразі до Переліку входять такі області України:

  • Волинська;
  • Дніпропетровська;
  • Донецька;
  • Житомирська;
  • Запорізька;
  • Київська;
  • Луганська;
  • Миколаївська;
  • Одеська;
  • Сумська;
  • Харківська;
  • Херсонська;
  • Чернігівська;
  • м. Київ.

Переселенець має отримати довідку внутрішньо переміщеної особи за Порядком № 509 від 01.10.2014 р.

Важливо, що внутрішньо переміщену особу можна працевлаштувати за Порядком № 331 лише один раз.

Роботодавець може отримати компенсацію витрат за кожну внутрішньо переміщену особу (далі — особа), яку працевлаштував на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом. Компенсацію витрат виплачуватимуть за кошти резервного фонду держбюджету.

Щоб отримати компенсацію, роботодавець має перебувати на обліку як платник ЄСВ. Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці має бути не нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законодавством (6500,00 грн). Потрібно також подати податкову звітність за IV квартал 2021 року або річну за 2021 рік.

Розмір компенсації

Компенсацію витрат надають щомісяця у розмірі 6500,00 грн за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавець сплачує ЄСВ. Видача компенсацій передбачена на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів (к. дн.) після його скасування або припинення.

Отримувати такі компенсації зможете протягом не більше ніж двох місяців із дня працевлаштування особи.

Заява про компенсацію витрат

Щоб отримати компенсаційні виплати, необхідно подати до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального центру зайнятості (далі — центр зайнятості) заяву про компенсацію витрат (далі — Заява). Необхідно подати її не раніше ніж за п’ять к. дн. після того, як працевлаштували особу. Заяву подайте:

  • в електронній формі — через «Дію»;
  • на папері — особисто, відвідавши центр зайнятості, або надішліть на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.

Заяву подайте до центру зайнятості за місцезнаходженням вашого підприємства. Форму заяви затверджує державний центр зайнятості, окрім Заяви, яку подаєте через «Дію».

Важливо, що форми заяви від державного центру зайнятості та «Дії» різні.

До Заяви, яка подається до центру зайнятості у паперовій формі (зокрема на адресу електронної пошти), додайте:

  • копію наказу про працевлаштування особи;
  • документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених п. 2 Порядку № 331;
  • відомості про працівників, які є застрахованими особами (ПІБ, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися прийняти реєстраційний номер облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган контролю та мають позначку в паспорті);
  • копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Щоб подати Заяву в електронній формі через «Дію»:

  • створіть особистий Електронний кабінет користувача на порталі «Дія» та пройдіть електронну ідентифікацію та автентифікацію;
  • заповніть, підпишіть і подайте Заяву.

Заява має містити:

  • дані про роботодавця — найменування юр особи або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) ФОП, код згідно з ЄДРПОУ;
  • дані про кожну працевлаштовану особу — прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмов відмовилися прийняти реєстраційний номер облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган контролю та мають позначку в паспорті);
  • дані про документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених п. 2 Порядку № 331;
  • розрахунковий рахунок роботодавця.

Якщо є технічна можливість, «Дія» підтягне ці дані автоматично з інформаційних систем органів державної влади і сформує Заяву в електронній формі. Дані, що роботодавець зазначив у Заяві, перевірять на підставі даних ПФУ.

Рішення про надання компенсаційних виплат

Після підтвердження відомостей, що роботодавець зазначив у Заяві, інформацію про подану Заяву вносять до Реєстру роботодавців — отримувачів компенсації витрат (далі — Реєстр). Мінцифри щодня, окрім святкових та вихідних днів, формує Реєстр через «Дію» і передає його державному центру зайнятості з відомостями за попередню добу.

Роботодавець автоматично отримує на порталі «Дія» повідомлення про результати оброблення інформації. Рішення можно отримати у «Дії» того самого дня, коли подали Заяву, або наступного дня.

В іншому випадку рішення про надання або відмову у наданні компенсації витрат ухвалює регіональний центр зайнятості протягом п’яти к. дн. після отримання Заяви від роботодавця.

Регіональний центр зайнятості може відмовити у наданні компенсації витрат у разі невідповідності:

  • вимогам до роботодавця, зазначеним у п. 2 Порядку № 331;
  • критеріям особи, зазначеним у Порядку № 331.

Повідомлення про прийняття рішення або відмову у наданні компенсації витрат отримаєте протягом трьох к. дн. у спосіб, який обрали для подання Заяви (крім подання Заяви через «Дію»).

Одержання коштів

Регіональний центр зайнятості перерахує роботодавцеві кошти за перший місяць роботи працівника протягом п’яти робочих днів після ухвалення рішення або отримання відомостей із Реєстру через «Дію».

Щоб отримати компенсацію витрат за другий місяць, необхідно підтвердити продовження зайнятості осіб, стосовно яких отримуєте компенсацію. Зробити це можете через «Дію» або подайте повідомлення центру зайнятості (безпосередньо або на адресу електронної пошти).

Регіональний центр зайнятості перерахує виплату за другий місяць роботи працівника протягом п’яти робочих днів після того, як отримає підтвердження про продовження зайнятості цих осіб.

Звільнення працівника

У разі припинення трудових відносин, зокрема, розірвання трудового договору (контракту), гіг-контракту до завершення строку виплати компенсації витрат роботодавець має повернути суму невикористаної компенсації на рахунок регіонального центру зайнятості. Повернути ці кошти необхідно протягом п’яти робочих днів із дня припинення трудових відносин.

Суму, яку повертатимете, обчисліть як різницю між сумою компенсації витрат (6500 грн) і сумою, яка пропорційна часу, що відпрацював працівник за місяць.

Перевірки та відповідальність за достовірність даних

Роботодавець і працевлаштована особа несуть відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання компенсації витрат, та цільове використання отриманих коштів відповідно до законодавства.

Роботодавець добровільно або на підставі рішення суду зобов’язаний повернути до резервного фонду держбюджету кошти, які отримав або використав з порушенням Порядку № 331. Такими порушеннями є:

  • надання недостовірних документів і відомостей;
  • нецільове використання роботодавцем отриманих коштів або їх використання з порушенням Порядку № 331.

Центр зайнятості має право перевіряти достовірність відомостей, що подаєте для отримання коштів, а також дотримання порядку їх використання.

Перевірку можуть проводити за місцезнаходженням роботодавця або у приміщенні центру зайнятості. Роботодавець зобов’язаний допустити працівників центру зайнятості до проведення перевірки, а також надати відповідні документи.

Використання коштів, наданих як компенсація витрат, центр зайнятості перевірить протягом 180 к. дн. після останньої виплати компенсації. Якщо в контролерів виникнуть запитання — маєте надати їм необхідні пояснення у письмовій формі.

Схожі записи

Як отримати номер PESEL у Польщі

З 16 березня 2022 для громадян України діє спрощена про...

Надання відпустки по вагітності та пологах

Очікування й поява малюка — відповідальний етап для кож...

Пошук безвісти зниклих родичів за аналізом ДНК за кордоном

Війна принесла нашій країні велику кількість загиблих г...

Новини партнерів