Чи необхідно вести військовий облік працівників у разі призупинення дії трудового договору

В умовах воєнного часу працедавці повинні вести військовий облік своїх підлеглих. Ця вимога визначена нормативно-правовими актами України і має на меті забезпечення укомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань.

Війна внесла свої корективи в усі сфери суспільного життя українців. Зокрема, змінилися й деякі умови трудових відносин. Усе частіше роботодавцями практикується призупинення дії трудового договору. Це не означає звільнення працівника, а лише тимчасове припинення трудових відносин. Таке кадрове рішення приймається за наступних умов:

  • працедавець не має змоги забезпечити працівника необхідною роботою;
  • працівник не має можливості здійснювати свої трудові обов’язки.

Тому приймається рішення на основі трудового договору тимчасово призупинити виробничі відносини. Компанія повинна оформити відповідний наказ, який містить такі відомості:

  • причина призупинення трудового договору;
  • термін припинення виробничих відносин;
  • дані усіх працівників, з якими тимчасово припинений договір;
  • умови поновлення трудових відносин.

Зразок наказу можна завантажити тут.

Усі ці дії є правомірними та регулюється відповідно до Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” від 15 березня 2022 р. No 2136-IX.

Проте водночас перед роботодавцями постає питання, чи потрібно вести військовий облік працівників, з якими призупинений трудовий договір в умовах воєнного часу.

Кожен військовозобов’язаний громадянин повинен надати військово-облікові документи під час прийому на роботу (військовий квиток, тимчасове посвідчення або приписне посвідчення до призовної дільниці). В свою чергу, обов’язок роботодавця дотримуватися порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Під час прийому на роботу керівник повинен прийняти військово-облікові документи працівника й надати відповідні відомості про нього до ТЦК та СП. У випадку припинення дії трудових відносин працівник не вважається звільненим. Тому роботодавець зобов’язується навіть у цих обставинах подавати інформацію про нього й вести належний військовий облік підлеглих відповідно до законодавчих вимог України.

Проте водночас керівник може зіштовхнутися з труднощами при цьому. Адже не завжди є можливість надати всю необхідну інформацію про працівника, з яким припинено дію трудового договору та який знаходиться на окупованій території. Заповнюючи документи, керівник не зможе вказати всі необхідні дані, якщо не відомо найменування ТЦК та СП, в якому знаходиться на військовому обліку підлеглий.

Висновки

Отже, в умовах воєнного часу достатньо поширеною є практика призупинення дії трудового договору через тимчасову неможливість здійснювати належні виробничі відносини. Оскільки працівник не вважається звільненим у цьому випадку, роботодавець зобов’язаний вести військовий облік таких працівників. Водночас при прийнятті рішення щодо призупинення трудового договору, керівник повинен врахувати наслідки змін в організації процесу ведення військових обліку і внесення необхідних даних, якщо працівник знаходиться на тимчасово окупованій території України.

Схожі записи

Правила трудових відносин під час війни

ВРУ прийняла Закон, яким адаптовано трудові відносини п...

Трудові книжки під час війни

Під час війни стає питання щодо зберігання важливих док...

Новини партнерів