Юридичні аспекти використання поліграфу на приватному підприємстві
Використання поліграфу є поширеною світовою практикою. ...
Люди літнього віку часто страждають від складних захворювань, що приносять серйозні наслідки для здоров’я. Деякі старші люди втрачають здатність до самостійного обслуговування власних потреб. В деяких випадках вони повністю втрачають дієздатність. У такому разі особи старшого віку мають необхідність у сторонній допомозі. Законодавством України передбачено для таких випадків встановлення часткового патронажу або повної опіки. Це важлива підтримка для тих, хто її потребує. Офіційна опіка над літньою людиною є реалізацією прав, захистом інтересів та допомога в повноцінному житті осіб старшого віку. Сьогодні в нашій державі можливо оформити такі види піклування про літніх людей:
Підстава встановлення опікунства — це повна недієздатність особи старшого віку, доведена в суді на основі психіатричної експертизи. Саме в цьому випадку призначається офіційний опікун, який має право подати заяву, щоб отримати соціальні пільги.
Згідно із вимогами чинного законодавства, опікуном може бути особа, якій виповнилося 18 років, котра є повністю дієздатною. Найчастіше оформляють опікунство члени сім’ї першої чи другої лінії споріднення, близькі родичі підопічного. Опікунство оформляється за місцем проживання піклувальника або особи літнього віку, що потребує опіки.
Опікуном не може бути особа, яка входить до наступного переліку:
Для того, щоб оформити опіку над людиною старшого віку, обов’язково потрібно пройти відповідні підготовчі курси, на яких розглядаються всі аспекти здійснення опікунства. Крім того, обов’язковою умовою є медичний огляд, який підтвердить відсутність медичний протипоказань.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які є опікунами особи, визнаної судом недієздатною.
Першим кроком до встановлення опіки є визнання підопічної особи недієздатною. Це рішення приймається виключно в судовому порядку і можливе лише за тих умов, якщо людина не усвідомлює свої дії та не може самостійно керувати своїми вчинками. Для того, щоб суд видав заключення про недієздатність, потенційний опікун повинен подати відповідну заяву до судової інстанції. У заяві одразу ж можна вказати прохання щодо встановлення опіки або вирішити це питання пізніше в місцевих органах піклування та опіки. Ініціатором встановлення опікунства можуть бути не лише кандидати в опікуни, але й треті особи, що нададуть відповідні документи та звернення.
Після видачі судового рішення про недієздатність особи похилого віку впродовж місяця можна подати оскарження щодо цього рішення. Судове рішення набирає чинності через 30 днів з моменту його прийняття.
Для оформлення опіки до місцевих органів піклування необхідно подати такий перелік документів:
Після того, як опікунами було надано всі необхідні документи, місцева служба піклування здійснює перевірку умов проживання та визначає, чи є перешкоди для оформлення опіки.
У разі відсутності таких перешкод, встановлюється опікунство, що передбачає обов’язки підтримувати здоров’я, розпоряджатися фінансами, забезпечувати харчуванням та дбати про інші життєво необхідні потреби літньої людини.
Якщо опікун бажає отримати соціальні пільги, він повинен звернутися до регіонального ЦНАПу чи райдержадміністрації, надавши всі необхідні документи про здійснення офіційного опікунства.
Контактні дані Департаментів реалізації державної соціальної політики Міністерства соціальної політики України для детальної інформації можна знайти за цим посиланням.